http://www.authoraid.info/ Tip of the Week #119 {}... alirezafarajzadeh Iran, Islamic Republic of >--<-> Research / Bio-technology / Ali Reza Farajzadeh جهت دریافت مقالها به ادرس نوار متحرک مراجعه فرماید ----}--{

مترجم وبلاگ و وبسايت به 36 زبان زنده دنيا

==
در پی هشت سال تحقیق مطالعه پژوهش آزمایشات در موردویروس شانک شانکروییدها در درختان میوه با نتایج چشمگیر و موفقی بدست امد.{}من با اعلام خوشحالی / و تشکر از خدا که کمک نمود. .AuthoRAiD جهت ثبت موضوع در مجمع تحقیقاتی بین المللی./ http://www.authoraid.info/ Tip of the Week #119 بخشی از موضوع و مقاله را تقدیم می نمایم.درمان و روش جدید ابداعی
کشاورزی/ بیو تکنولوژی . /Биотехнология - بیماریهای درختان میوه.elma okul زگیل سیاه نخل خرما .نماتدها. ویروس ها.بیماری قارچی/دزت.بیماریهای سیب
تاريخ : جمعه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ | ۴:۳۸ قبل از ظهر | نویسنده : Biyoteknoloji araştırmacı Ali Reza Faraj

 

ذرت در مناطق گرم، نیمه گرمسیر و حاره که باران یا آب به مقدار کافی وجود دارد، کشت می شود و گیاه بومی آمریکا می باشد.سطح کشت آن به یش از 130 میلیون هکتار و محصول آن به 487 میلیون تن در سال 1985 رسیده است.در ایران هر ساله بر وسعت سطح زیر کشت آن افزوده می شود.

کاشت- داشت- برداشت

برای کاشت این گیاه از سه روش استفاده می کنند:

الف) کاشت زود رس و متوسط رس در یک زمان

ب) کاشت یک واریته معین در فاصله زمانی دو تا سه هفته یکبار

ج) ترکیب دو روش فوق

در بسیاری از باغ های خانگی کشت توام ذرت با کدو و یا هندوانه و یا لوبیا معمول است. این نوع کشت در سبزی کاری دارای اهمیت زیادی است و می توان در بسیاری از موارد، محصول بیشتری در واحد سطح تولید نمود.

ارزش غذایی ذرت

مواد غذایی موجود در ذرت (گرم در 100 گرم دانه)

آب پروتئن چربی کربوهیدرات مواد سلولزی

7/74 3/3 2/1 7/15 7/3

املاح معدنی و ویتامن های موجود در ذرت (میلیگرم در 100 گرم دانه)

Ca P Mg Fe K Vit A Vit C Vit B1 Vit B2 Vit B6

70/1 12/0 15/0 12 18/0 300 50 5/0 115 6

شرایط آب و هوایی

ذرت گیاهی است کم توقع که در طیف وسیعی از آب و هوا در تمامی دنیا قابل کشت است حداقل دمای خاک برای کشت ذرت 10 درجه سانتیگراد و طیف حرارتی برای رشد و نمو این گیاه بین 15 تا 35 درجه سانتیگراد است.

نور

طول روز عامل تعیین کننده ای برای زراعت این گیاه نیست. در منطقه آستانه اشرفیه معمولا پس از برداشت ذرت دوباره به کاشت آن اقدام می کنند و برداشت خوبی نیز در این مرحله به دست می آورند. اگرچه ذرت را جزو گیاهان روز کوتاه طبقه بندی می کنند (تولید گل در روزهای کمتر از 12 ساعت روشنایی تسریع می شود)، ولی باید دانست که ارقام مختلف ذرت نسبت به طول مدت روشنایی عکس العمل های متفاوت نشان می دهد.

خاک

ذرت را در هر نوع خاکی می توان کشت کرد. مناسب ترین خاک برای این گیاه زمین های لوم نیمه سنگین، با زهکش خوب مواد آلی است. این گیاه نسبت به PH خاک زیاد حساس نیست و در زمین های با PH بین 5/5 تا 5/7 قابل کشت است. مناسب ترین PH برای این گیاه 6 تا 5/6 است.

کود

در زراعت ذرت از کود سبز و کود حیوانی استفاده می شود. در زمین های غنی از پتاس و فسفر به مقدار 150 تا 120 کیلو گرم ازت در یک هکتار طلب می کنند. کود ازت را به صورت سرک به مقدار 100 کیلو گرم قبل از کاشت و بقیه در زمان رشد گیاه و زمان تولید بلال به زمین می دهند.

عملیات داشت

تنک کردن: در صورتی که با ماشین کشت شده باشد، باید گیاه را در مرحله 4 یا 5 برگی تنک نمود

2.حذف پاجوش ها: معمولا ارقام دو رگه، یک ساقه ای هستند ولی تولید پاجوش ها یا ساقه های جانبی بستگی به عوامل جانبی دارد.

3. حذف سنبله ها: در بعضی از مناطق زارعین سنبله یا اندام های نر گیاه را پس از عمل تلقیح حذف کرده و معتقدند که با این عمل گیاه پیش رس می شودو یا اینکه اندامهای نر را به منظور تهیه علوفه استفاده می کنند در هر صورت این عمل باعث کاهش محصول می شود.

زمان برداشت ذرت موقعی است چوب بلال زرد باشد و میزان ماده خشک دانه ها بین 23 تا 25 درصد باشد.

بیماری های ذرت Maize (Corn) diseases

توسعه بیماری

وسعت و شدت بیماریهای انگلی ذرت بستگی به یک عامل بیماری زا، شرایط هوا و خاک و حساسیت میزبان دارد.

هوای سرد مرطوب، بعضی از بیماری ها مانند سوختگی برگی و لکه چشمی را شدت می دهند. در حالیکه هوای خشک گرم سیاهک معمولی را تشدید می سازد.در خاکهای مرطوب و سنگین بیماری Crazy top شدید است.

مصرف متعادل کود، ایجاد بوته های قوی کرده نسبت به برخی از بیماریها مقاومت زیادی دارند.

پژمردگی باکتریایی استوارت Stewarts Bacterial Wilt

گاهی این بیماری به نام سوختگی برگی استوارت یا باکتریوز ذرت نامیده می شود.

علائم بیماری روی هیبریدهای ذرت بصورت پژمردگی سریع مشابه خشکی یا کمبود مواد غذایی یا حمله حشرات می باشد. روی برگها، خطوط سبز رنگ پریده تا زرد با حاشیه منظم یا موجی بوده که موازی با رگبرگها است که بزودی خشک و قهوه ای می شوند.باکتری در سیستم آوندی تا خوشه منتشر می شود.

عامل بیماری

باکتری1963، Erwinia stewartii (Smith) Dye عامل بیماری است که غیر متحرک، گرم منفی و میله ای بوده، به اندازه 2/2-9/0×8/0-4/0 میکرومتر می باشد.

باکتری در بدن سوسک flea یا ندرتا از طریق بذر، زمستان گذرانی می کند و در ریشه، ساقه، برگ، غلاف، اندام گره زا، خوشه و بذر یافت می شود.

اپیدمیولوژی

مواد معدنی در حساسیت هیبریدهای ذرت نسبت به E.stewartii تاثیر می گذارد. مقدار زیاد ازت آمونیومی و فسفر حساسیت را به بیماری بالا می برد، در حالی که کلسیم و پتاسیم زیاد شدت آنرا می کاهد. حرارت زیاد بیماری را تشدید می سازد.

لکه گاورس Holcus spot

علایم بیماری به صورت لکه های گرد تا بیضوی به قطر 2 تا 10 میلیمتر روی برگهای پایینی ایجاد می شود که ابتدا سبز تیره و آب سوخته بوده بعدا سفید کرمی تا خرمایی شده، سپس خشک و قهوه ای می گردد و حاشیه ای اغلب قرمز تا قهوه ای دارد. لکه های بزرگتر ممکن است، به وسیله هاله زرد احاطه شوند.

عامل بیماری

(syn.P.holci (Kendrick) 1926) Pseudomonas syringae van Hall 1902 است.

این باکتری زمستان را در بقایای محصول گذرانده و از طریق روزنه ها میزبان را آلوده می سازد.

P.syringae برگهای چند گیاه مانند ارزن دم روباهی، ارزن مرواریدی (pearl)، سودان گراس، ذرت جارویی، جانسون گراس، و برخی از واریته های سورگم را مورد حمله قرار می دهد.

سیاهک خوشه

عامل بیماری علاوه بر ذرت روی سورگم قیاق و بعضی از علف های هرز مشاهده شده است. خاکهای خشک برای ایجاد آلودگی مناسبتر از خاکهای مرطوب است.

علایم بیماری

علائم وقتی که خوشه و اندام گرده زا تشکیل شود، ظاهر می گردد و در اثر کمبود ازت اهمیت پیدا میکند. اسپرم زایی قارچ در خوشه، اندام گرده زا و گاهی برگها انجام می شود. خوشه های سیاهک زرده گرد و بدون کاکل است، هرچند گاهی کاکل و تعدادی بذر می دهد. بوته هایی با اندام گرده زای آلوده ممکن است به شدت کوتوله بماند . در این حالت پنجه زنی زیاد متداول می شود و جوشهای روی برگها به صورت خطوط دراز و نازک اند. بوته های آلوده تولید پلن نمی کنند.

علائم دیگر آلودگی کوتولگی، عقیم ماندن و فیلودی است.

مبارزه و پیشگری

برای کنترل این بیماری هیبرید ها و واریته های مقاوم کاشت می شود که غالب هیبریدهای آمریکا خیلی محتمل اند.

ضدعفونی خاک با ترکیبات شیمیایی قبل یا موقع کاشت در مزارع تولید تولید بذر لازم است. بهداشت و تناوب زراعی نیز همراه با ضدعفونی بذر باید انجام شود.

زنگ جنوبی Southern (Polysora) Rust

جوشها قهوه ای روشن گرد تا بیضوی به طول 2-2/0 میلیمتر در سطح فوقانی برگ می باشند و در طبیعت به تراکم کمتر در سطح زیری برگ ایجاد می شود. جوشها در گلخانه به ندرت در سطح زیری به وجود می آید. تلیوسپورها گرد یا بیضوی قهوه ای شکلاتی تا سیاه بوده، نسبت به زنگ معمولی، مدت طولانی تری توسط اپیدرم پوشیده می شود. در این حالت برگهای ذرت زرد شده، می خشکد.

پوسیدگی ساقه Stalk Rots

پوسیدگی های پایه از مهمترین بیماری های ذرت در سراسر جهان است. شرایط محلی زود وقت روی این بیماریها تاثیر دارد و موجب تشکیل دانه می گردد ولی شرایط دیر وقت تاثیر سوء دارد.فشار های بعد از گل شامل سوختگی های برگی مختلف، ابری مفرط، تراکم گیاه، خشکی، تگرگ زدگی، کمی پتاسیم با زیادی ازت و زیانهای ناشی از حشرات، باعث کاهش فتوسنتز گیاه می شود.

خسارت در مناطق حاره به بیش از 50 درصد می رسد که مربوط به پرنشدن خوشه ها یا شکستگی ساقه و افتادگی بوته است.

پوسیدگی ذغالی

علایم بیماری

این بیماری معمولا در مرحله گیاهچه ای یا در بوته های نزدیک به کامل شدن اتفاق می افتد.علائم بیماری، به صورت لکه های قهوه ای و آب سوختگی روی ریشه ها بوده که بعدا سیاه می گردد و با کامل شدن بوته، قارچ ها به فاصله های بین گره های ساقه پیشروی می کند و باعث زسیدن زود هنگام و شکستن طوقه می شود. روی دستجات آوندی داخل ساقه ها، اسکلروتیوم های سیاه متعدد و به صورت ذغالی به وجود می آیند. این قارچ دانه ها را نیز آلوده می کند.

عامل بیماری

Macrophomina phaseolina

مبارزه

در نقاط و مکانهای آبیاری، این بیماری خفیف است زیرا خاک در مراحل بعد از گرده زایی مر طوب است

عملیات مبارزه با پوسیدگی ساقه، در اثر دیپلودیا در این مورد هم موثر می باشد.

آفات ذرت

کرم طوقه بر (Agrotis segetum Schiff)

کرم طوقه بر یکی از مهمترین آفات ذرت در مراحل اولیه رشد می باشد این آفت از ساقه، برگ و طوقه ذرت تغذیه کرده و با ایجاد حفره ای در طوقه، باعث قطع ریشه از ساقه شده، نهایتا به پژمردگی و نابودی بوته های جوان منجر می شود. این حشره زمستان را به صورت لارو سن آخر درون خاک به سر می برند.

روشهای کنترل

-اجرای عملیت زراعی پس از برداشت محصول، شامل نابود کردن بقایای گیاهی، شخم عمیق و دیسک و یخ آب زمستانه از موثر ترین روش های کنترل آن بوده.

- شکار حشرات بالغ با استفاده از تله های نوری و فرمونی به منظور ردیابی و شکار جمعی آنها و همچنین ایجاد اختلال در جفت گیری

­- استفاده از طعمه مسموم: سبوس گندم و سوین 80 درصد به نسبت 3 درصد و پخش آن در هنگام غروب در مکانهای آلوده

- در مواقعی که شرایط برای آفت مساعد است سم پاشی مزرعه با یک حشره کش فسفره

کرم برگ خوار ذرت (Spodoptera exigua Hb)

لاروهای این آفت در مرحله اول رشد بوته ذرت وحتی در مراحل رشد کامل بوته، با تغذیه برگها سبب ایجاد سوراخ در آنها می شود سپس وارد محل غلاف برگها شده و با تغذیه از آن، موجب خسارت می گردد. این آفت عمدتا در مراحل 2-4 برگی گیاه ذرت ظهور می کند. این آفت از آفات مهم ذرت تابستانه در استان خوزستان، کرمانشاه است. خسارت و فعالیت آفت از موقع بیرون آمدن گیاه جوان از خاک تا زمانی که ارتفاع ذرت به 50 سانتیمتر برسد با شدت و ضعف مختلف دیده می شود

روشهای کنترل

اجرای تناوب کشت با گیاهان غیر میزبان

شخم عمیق: اجرای شخم زمستانه روی شفیره ها تلفات شدید ایجاد و از آلودگی سال بعد جلوگیری می کند

کنترل علف های هرز

تاخیر در کنترل علفهای هرز

استفاده از دشمنان طبیعی: استفاده از زنبورهای پارازیتوئید

استفاده از حشره کش هایی نظیر آندوسولفان 35 %، زولن 80% و مونوکلرو توفوس

شپ پره تک نقطه ای ذرت (Mithimna loreyi Dup)

لاروهای این آفت از برگها و گل های نر و ماده ذرت تغذیه می کند. فعالیت و تغذیه آن همزمان با فعالیت کرم ساقه خوار اروپایی و کرم بلال است. این آفت علاوه بر ذرت محصول زراعی دیگر از جمله برنج، گندم و بعضی از علف های هرز نظیر مرغ را نیز مورد حملخه قرار می دهد.

لاروهای جوان از لبه برگهای ذرت تغذیه می کنند؛ ولی در سنین بالاتر تمامب پهنک برگ را مورد تغذیه قرار می دهد. این آفت زمستان را به صورت لارو و ندرتا شفیره در داخل خاک می گذراند.

روشهای کنترل

کنترل علف های هرز

استفاده از تله نوری

دشمنان طبیعی: زنبور پارازیت از خانواده Braconidae به نام Habrobracon hebetor ومگسهای خانواده Tachinidaeاست که پارازیتوئید مرحله لاروی میزبان هستند

استفاده از سموم شیمیایی

کرم ساقه خوار ذرت (Sesamia cretica Led )

لاروهای سن یک پس از خارج شدن از پوسته تخم یه صورت گروهی، با جویدن ساقه و قسمت های داخلی غلاف تغذیه خود را آغاز می کنند. تعدادی از آنها در ساقه نفوذ کرده و با ایجاد سوراخ های گرد، شروع به تغذیه از داخل ساقه می نمایند در نتیجه، استقامت ساقه های آلوده بسیار کم می شود، به طوری که با نسیم و باد می شکنند. این وضعیت در آلودگی های شدید اتفاق می افتد. لاروهای این آفت از غلاف برگ ذرت، گل های نر و ماده در پایه بوته تغذیه کرده و باعث پژمردگی می شود که در این حالت برگهای مرکزی به سهولت جدا می گردداین آفت یکی از آفات مهم کشت ذرت تابستانه در خوزستان است.

روشهای کنترل

استفاده از ارقام مقاوم

کشت به موقع ذرت تابستانه: کاشت محصول باید حداکثر یک ماه پس از برداشت گندم انجام شود

اجرای عملیات زراعی: شامل شخم، دیسک و خرد کردن بقایای ذرت بعد از برداشت محصول جهت کاهش جمعیت زمستان گذران آفت

خودداری از کشت گندم پاییزه دیر کشت در مناطق ذرت کاری

کنترل شیمیایی

استفاده از زنبور پارازیتوئید Nixon Platytelenomus hylas و Habrobracon pintoi

کرم بلال ذرت، خوشه خوار ذرت (Heliothis zea Boddie )

لاروهای این آفت، به طور اتفاقی از برگها، درون قیفها یا گل آذین های نر تغذیه می کنداما تغذیه اصلی آنها از کاکل و دانه های ذرت انتهای بلال است. لاروها بلافاصله پس از ظهور تغذیه خود را آغاز می کنند که علاوه بر خسارت مستقیم می توانند باعث آلودگی های ناشی از ورود پاتوژن ها به داخل اندام های مورد تغذیه شده و خسارت غیر مستقیم را سبب می شود. در سنین بالاتر قسمت انتهایی بلال را مورد حمله قرار داده و در لا به لای کاکل ذرت به فعالیت می پردازند.تغذیه لاروها از بلال قبل از سفت شدن دانه ها صورت می گیرد.

روشهای کنترل

اجرای عملیات زمستانه برای نابود کردن شفیره ها در خاک

استفاده از دشمنان طبیعی: زنبورهای تریکوگراما

کنترل شیمیایی: باید قبل از ورود لاروها به داخل بلال انجام گیرد

سپردار قهوه ای مرکبات

Chrysomphalus dictyospermi

این حشره از مهمترین آفات مرکبات در ایران است و علاوه بر انواع مرکبات به عده زیادی از گیاهان همیشه سبز از جمله چای ، شمشاد ، نخل ، برگ نو و حتی توت هم خسارت وارد می کنند.با توجه به سابقه درختان شمشاد در شمال ایران ، به نظر می رسد که این آفت از قرن ها پیش در ایران وجود داشته است. این آفت همراه با میوه و نهال های مرکبات به سایر نقاط کشور از جمله به تهران نیز راه یافته است . ولی فقط در گل خانه ها توانسته است مستقر گردد و در محیط آزاد ظاهراً به دلیل خشکی هوا و کمبود رطوبت نسبی نمی تواند بطور مدام فعال باشد.در سواحل دریای خزر این حشره در اکثر مناطق حتی گرگان دیده می شود.

مشخصات و بیولوژی :

سپر حشره ماده کامل ، بقطر 2 میلی متر ، مدور و در وسط کمی برجسته است ، رنگ سپر قهوه ای و در حاشیه خاکستری به نظر می رسد.

جلد لاروی مرکزی و به رنگ قهوه ای روشن است.سپر پوره ها تیره تیره به نظر می رسند.سپر حشرات کوچک ، بیضی شکل و جلد لاروی کناریست ، حشره ماده کامل زرد رنگ و گلابی شکل است . L1 و L2 کاملاً مشخص و در قسمت خارج دارای یک دندانه کوچک می باشند.بین L1 ها و نیز بین L2L1 دو شانه نسبتاً بلند و با دندانه های مشخص دیده می شود.پارافیز ها به تعداد پنج جفت کیتینی و کشیده می باشند.روی L2 و L4 زائده های برگی شکل و دندانه دار به تعداد دو جفت در هر طرف دیده می شود.غده شاخکی در انتها دارای یک فرورفتگی است و یک موی حسی نسبتاً بلند در کنار آن دیده می شود.

معمولاً این حشره از نظر مشابهت ممکن است با سپردار زرد یا قرمز اشتباه شود.ولی فرم گلابی شکل بدن حشره ماده در مقایسه با فرم قلوه ای شکل گونه های فوق الذکر تشخیص را آسان می سازد.سپردار قهوه ای مرکبات زمستان را به صورت پوره های سن 1 و 2 به سر میبرد.حشرات ماده در بهار به فعالیت خود ادامه داده و در اردیبهشت ماه شروع به تخم ریزی می کنند.گفته می شود این آفت هم به صورت پارتنوژنز و هم به صورت دو جنسی تولید مثل میکند.هر حشره ماده ممکن است تا 200 تخم بگذارد.تخم ها نارنجی رنگ ، کشیده و بطور مجتمع در زیر سپر حشره ماده دیده می شود.دوره انکوباسیون نسبتاً کوتاه و بندرت از یک یا دو روز تجاوز میکند.پوره ها زرد روشن ، پولک مانند و بیضی کشیده هستند که دارای شاخک وسه جفت پا می باشند.به علاوه سطح بدن آنها از موهای پراکنده پوشیده شده است.این حشرات پس از خروج از تخم در جستجوی محل مناسب برای تغذیه در سطح میوه و برگ حرکت میکنند و در اولین فرصت خرطوم خود را در نسج برگ فرو کرده و برای همیشه ثابت می مانند.پورها در این مرحله به سادگی به وسیله جریان هوا و یا به وسیله چسبیدن به بدن پرندگان و احیاناً حشرات گرده افشان بر روی درختان دیگر انتقال پیدا می کنند و گاهی به مسافت های خیلی دور برده می شوند.بدیهی است که میوه های آلوده ، پیوندک و نهال های پیوندی نیز در انتشار این آفت اثر قابل توجهی دارند.

سپردار قهوهای مرکبات بیشتر بر روی برگ و میوه تمرکز دارد ولی روی سرشاخه ها و تنه به ندرت دیده می شود.در شرایط شمال ایران دوره زندگی یک نسل از این آفت 65 تا 70 روز است و قادر است 3 تا 4 نسل ایجاد کند.عمده خسارت این آفت مربوط به نسل های دوم و سوم می باشد.سپردار قهوه ای مرکبات نسبت به کمبود رطوبت و سرما به شدت حساس است و به همین لحاظ به ندرت در خارج از مناطق نیمه گرمسیری مرطوب می تواند بطور طبیعی زندگی کند.دشمنان طبیعی :

کفشدوزک نقاب دار دولکه ای Chilocorus bipustulatus از پرداتور های مفید و موثر در کاهش جمعیت این آفت می باشند.حشرات کامل این کفشدوزک به فراوانی از حالات مختلف سپردار قهوه ای و سایر سپردار ها تغذیه می کنند.

در بین حشرات انگل ، زنبور های خانواده Eulophidae از اهمیت قابل توجه ای برخوردارند.Aphythis chrysomphali ، به خصوص زیر گونه mazandranica در کنترل جمعیت این آفت بسیار موثراند.بغیر از گونه مذکور A.maculicornis ، Prospaltella ، Aspidiotiphagus citrina در تقلیل جمعیت این آفت دارای اهمیت قابل توجه ای می باشند.بعلاوه Fusuriume juruanum از میکروارگانیسم هایی است که این حشزه را پارازیته می کند.گونه دیگری که در غرب هندوستان و ایالات متحده آمریکا و بعضی دیگر از مناطق دنیا انتشار دارد Selenaspidus aticulatus می باشد که به سپردار قهوه ای بسیار شباهت دارد.در این گونه سر سینه از شکم به نحوه بارزی جداست.گفته می شود که منشاء آن از آفریقا بوده است .این گونه در ایران وجود ندارد.

کنترل شيميايي:

مبارزه شيميايي بايد زماني باشد که شپشک در مرحله Crawler باشد و 75% پوره‌هاي از زير سپر خارج شده باشند.

1) آزينفوس متيل(گوزاتيون) EC20% به نسبت 2 در هزار

2) اتيون EC47% به نسبت 1/5 درهزار

3) اتريمفوس(اکامت) EC50% به نسبت 1در هزار

4) کلرپيريفوس(دورسبان) EC40.8%به نسبت 1/5- 1 درهزار

5) روغن امولسيون شونده O 80% به نسبت 0.5 درصد

مبارزه زمستانه: اين مبارزه اغلب در مورد گونه‌هايي عمل مي‌شود که حشره به صورت پوره و يا حشره کامل مي‌باشد. اين روش در مورد شپشکهاي زير خانواده Lecaninae که داراي بدن بدون محافظ مي‌باشند خيلي مؤثر است (مانند شپشک سياه زيتون). سم‌پاشي زمستانه اواخر زمستان به صورت روغن‌پاشي سموم روغني (Volk) پس از سپري شدن اوج سرماي زمستان و قبل از بيداري درختان انجام مي‌شود (روغن‌هاي زمستانه داراي هيدروکربن اشباع کمتري هستند).

مبارزه شیمیایی با شپشک های مرکبات:

فرمول سم حاوی:

مالاتیون امولسیون 60% یا اتیون امولسیون 47% 200 سی سی

دیتان یا زینب 200 سی سی

تریون یا تترادیفون 200 سی سی

روغن ولک یا سیترول 1 لیتر

2 نوبت سمپاشی در طول سال :

1- اوایل تابستان ( بعد از گلدهی و شروع رشد میوه)

2- اواخر تابستان (اواخر شهریور ماه)

جاروک لیموترش

به گزارش دكتر طهماسبي رييس موسسه تحقيقات گياه‌پزشكي كشور محققين موسسه تحقيقات گياه‌پزشكي كشور در مراكز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي استان‌هاي فارس و هرمزگان با همكاري مركز تحقيقات ويروس شناسي موفق به انتقال فيتوپلاسماي عامل بيماري جاروك ليموترش (Candidatus phytoplasma aurantifolia) توسط زنجرك (Hishimonus phycitis) شدند و اين حشره را به عنوان ناقل بيماري معرفي نمودند

مبارزه جدي با بيماري جاروي جادوگر در مركبات!

50 طرح تحقيقاتي براي مبارزه با بيماري جاروي جادوگر مركبات در كشور در دست اجراست.

نام انگليسي اين بيماري Witches Brooms مي‌باشد.

مدير كميته برنامه جامع مديريت بيماري جاروي جادوگر گفت: مهمترين اين طرح‌ها شناسائي و توليد ارقام مقاوم ليموترش و جايگزيني درختان ديگر بجاي آن با 700 ميليون تومان هزينه است.

محسن مردي افزود: اين بيماري سال 77 به استان هرمزگان وارد شده و هم اكنون 15 هزار درخت ليموترش در 3000 هكتار از باغ‌هاي استان هرمزگان آلوده به اين بيماري است. در صورت پيشرفت بيماري تا 5 سال آيند درخت ليمويي در استان باقي نم‌ماند. وي گفت: اين بيماري هم‌اكنون در درختان ليموترش استانهاي هرمزگان، سيتان و بلوچستان و كرمان ديده شده و استانهاي بوشهر و فارس را هم تهديد مي‌كند. سالانه بيش‌از 200 هزار تن ليموترش از 19 هزار هكتار باغ‌هاي هرمزگان برداشت مي‌شود.

منبع: واحد مركزي اخبار

بيماري خطرناك جاروك ليموترش يا جاروي جادوگر مركبات بوسيله نوعي موجود ذره‌بيني بسيار ريز تك سلولي به نام فايتوپلاسما بوجود مي‌آيد. اين بيماري قرنطينه‌اي موجب كاهش كميت و كيفيت ميوه و در نهايت باعث مرگ تدريجي درختان آلوده ليموترش مي‌گردد. عامل بيماري داراي خصوصيات زير مي‌‌باشد:

1) اندازه آن بسيار ريز است و فقط پس از رنگ آميزي بوسيله ميكروسكوپ ديده مي‌شود.

2) نوعي انگل اجباري است كه فقط درون نسخ زنده گياه رشد مي‌كند و تغذيه آن از شيره گياهي

و جذب مواد غذائي مورد نياز گياه باعث گرسنگي، ضعف و مرگ تدريجي گياه مي‌شود.

3) اين موجود ذره‌بيني به همراه شيره گياهي در سرتاسر اندامهاي درخت ليموترش از ريشه و

ساقه تا برگها و گل و ميوه پخش مي‌شود و در مدت چند روز خيلي سريع تكثير مي‌شود و

ميليون‌ها عامل بيماري شبيه خودش توليد مي‌كند.

4) اين فيتوپلاسما يك پوسته 3 لايه‌اي نفوذ ناپذير دارد كه در برابر انواع سموم و آنتي‌بيوتيكها كاملا

مقاوم است.

حالت جارویی نوک شاخه

Witches' Broom

بنابراين بيماري جاروك ليمو ترش ويروسي نيست اما عامل آن خيلي ريز و در مقابل سموم شيميايي مقاوم است و بوسيله نوعي حشره كوچك كه شيره گياهي را مي مكد به گياهان سالم منتقل مي گردد، از اين نظر به بيماريهاي ويروسي بسيار شبيه است ضمنا اين بيماري از طريق خاك و ريشه و يا بوسيله بذر و دانه ليمو ترش منتقل نمي‌شوداين بيماري در طبيعت علاوه بر انواع ليموترش، در گريپ‌فروت، بكرايي(تلخو) و بالنگ(ترنج) بعضي از پايه‌هاي مركبات و تعدادي از علفهاي هرز در باغ مركبات هم آلودگي ايجاد مي‌كند اما خوشبختانه درختان پرتقال و نارنگي به اين بيماري دچار نمي‌شوند.

گياه انگل سس (با نام محلي آسمون كته)، پيوندك و نهال‌هاي پيوندي از مهمترين راه‌هاي انتقال بيماري جاروك به درختان حساس مي‌باشند. نوعي حشره به نام زنجرك احتمالاً مهمترين ناقل اين بيماري محسوب مي‌شود كه در باغات مركبات هرمزگان به فراواني وجود دارند.

مبارزه با اين بيماري:

براساس خصوصيات عامل بيماري محل زندگي ميكروب مذكور در گياه، مقاومت آن در برابر سموم و روشهاي انتقال بيماري، مبارزه با بيماري جاروك ليموترش متكي به روشهاي پيشگيري و از بين بردن گياهان آلوده مي‌باشد كه در چند گام بسيار مهم بصورت زير بايستي اجرا شود. به هرحال علمي‌ترين و اقتصادي‌ترين روشها براي كم‌كردن منابع آلودگي و كاستن از خسارت بيماري شامل ارقام و تيپ‌هاي محلي مقاوم و همچنين ريشه‌كني و از بين بردن درختان آلوده، بلافاصله پس از مشاهده علايم و نشانه‌هاي بيماري، حتي فقط در يك شاخه آنها مي‌باشد.

گام اول: جلوگيري از كاشت ارقام حساس ليموترش و ساير مركباتي كه به بيماري جاروك مبتلا مي‌شوند. در عوض براي احداث باغ جديد مركبات بايد از نهال‌هاي گواهي شده و عاري از بيماري با پايه‌هاي مقاوم و ارقام غيرحساس استفاده كرد. توصيه مي‌شود بدون مشاوره و نظارت كارشناسان خبره نهالي در زمين كاشته نشود.

گام دوم: با كنترل و وارسي دقيق نهال‌ها، پايه‌ها و پيوندك‌ها بايد از ورود و خروج هرگونه نهال آلوده جلوگيري نمود. مشاوره با كارشناسان گياهپزشكي دراين زمينه الزامي خواهد بود.

گام سوم: مراقبت، سركشي و بازبيني مداوم و منظم درختان بصورت هفتگي و يا ماهانه بسيار ضروري است. باتوجه به علايمي كه به صورت كاملاً آشكار در اثر ايم بيماري در ليموترش بروز مي‌كند مي‌توان بيماري را رديابي نمود. دقت زياد و سرعت عمل در اين گام، موفقيت كشاورز را تضمين مي‌نمايد. بهتر است درختان بازديد شده با برنامه‌ريزي قبلي علامت‌گذاري و مشخص شوند.

گام چهارم: با مشاهده هرگونه علايم مشكوك به هرجاي درخت، بايد بلادرنگ و خيلي سريع براي شناسايي و تشخيص بيماري اقدام كرد. حضور مستقيم كارشناسان گياهپزشكي براي تأييد بيماري درختان كاملاً ضروري است. در اين زمينه همياري دوجانبه باغداران گرامي و مروجان و كارشناسان، شانس موفقيت را چندبرابر مي‌كند.

گام پنجم: حتماً محلول پاشي روي سرتاسر درخت‌هاي آلوده و چند درخت اطراف آن با استفاده از سموم حشره‌كش نفوذي و يا سيستميك قوي و با نظارت مروجين و كارشناسان براي كشتن حشرات مكنده (بخصوص حشرات ريزي به نام زنجرك) انجام گيرد. اين كار حتماً و اكيداً بايستي پيش از ريشه‌كني درختان آلوده انجام شود. به اين ترتيب حشراتي كه ميكروب را در بدن خود پرورش مي‌دهند مي‌ميرند و فرصتي براي انتقال و پخش‌كردن آن در باغها و مناطق اطراف نخواهند داشت. اصولاً محلول‌پاشي با حشره‌كشهاي نفوذي به صورت منظم و دوره‌اي (3 تا 4 بار در سال) در باغات مركبات توصيه مي‌شود.

گام ششم: بدون شك و قبل از اينكه فرصت از دست برود بايستي با نظارت دقيق باغداران و كارشناسان منطقه درخت آلوده را ريشه‌كن كرد و در صورت امكان سوزاند، هرگز نبايد به قطع كردن يك شاخه آلوده قانع شد زيرا بيماري در چنين درختي تمام قسمتهاي زيرزمين و هوايي درخت را كاملاً آلوده كرده و آن درخت به منبعي از ميليون‌ها ميكروب بيماري‌زا تبديل شده است. ضمناً با قطع‌‌كردن يك شاخه، حشره‌هاي ناقل تحريك مي‌شوند و از شيره آلوده آن بيشتر تغذيه مي‌كنند. ريشه‌كني در كوتاه‌ترين زمان ممكن و تا آخرين درخت آلوده بايد ادامه يابد.

گام هفتم: بازبيني‌هاي مجدد و مكرر جاي درختان ريشه‌كن شده و حذف و از بين بردن ريشه‌ها و تنه‌هاي آلوده‌اي كه احتمالاً دوباره رشد مي‌كنند بسيار مهم است. بسيار اتفاق افتاده است كه پس از ريشه‌كني باغ آلوده به حال خود رها مي‌شود شاخه‌هاي آلوده جديد دوباره روي تنه و ريشه‌هايي كه در خاك باقي مانده است رشد مي‌كنند و حشرات مكنده با تغذيه از شيره آلوده و بيمار، بيماري را بيشتر از قبل در باغات و مناطق اطراف پراكنده مي‌نمايند.

گام هشتم: همزمان با عمليات پيشگيري، رديابي و ريشه‌كني، بايستي علفهاي هرز درون و يا اطراف باغ ليموترش (چه باغ آلوده و چه باغ سالم) را حذف و نابود سازيم زيرا در بسياري موارد اينگونه علفهاي هرز منبعي از ميكروب عامل بيماري هستند. رعايت بهداشت باغ براي مبارزه با انواع آفات و بيماريها به خصوص بيماريهاي ويروسي و شبه ويروسي، حياتي و الزامي است. در همين ارتباط حذف گياه انگل سس از روي درختان مركبات كاملاً ضروري است.

گام نهم: تقويت غذايي درختان مركبات سالم و غيرآلوده با استفاده از كودهاي آلي (كود پوسيده حيواني) و كودهاي معدني (شيميايي) بخصوص كودهاي داراي پتاسيم و عناصر ريزمغذي (مانند آهن، منيزيم، منگنز، مس، كلسيم و گوگرد و ...) براي افزايش مقاومت گياه در برابر بيماري از اهميت و جايگاه ويژه‌اي برخوردار است و تأثير آن از نظر علمي به اثبات رسيده است. همزمان آبياري منظم و برنامه‌ريزي شده درختان بويژه به روشهاي تحت فشار توصيه مي‌گردد.

زگیل سیاه نخل خرما date palm false smut(Graphiola leaf spot)

بیماری با نامهای دیگری چون زنگ زگیلی خرما و سیاهک دروغی درخت خرما نیز می‌شناسند. بیماری در اکثر نقاط دنیا دیده می‌شود. در کشورهایی که درصد رطوبت نسبی هوای آنها بالا می باشد مانند نیجریه، کشورهای مدیترانه‌ای و کشورهای عربی شیوع دارد. درایران دربلوچستان، مازندران و میناب گزارش شده است.

قارچ عامل بیماری Graphiola phoenicis است از راسته‌ی ustilaginales که دارای تلیوسپور و بازیدیوسپور می‌باشد. بازیدیوسپورها باعث ایجاد آلودگی می‌شوند. تلیوسپور می‌تواند بروی برگ دوام بیاورد. قارچ به قسمتهای مختلف برگ، برگچه‌ها و رگبرگهای اصلی حمله می‌کند و یکسری جوشهای برجسته(هاگینه) و کوچکی را بوجود می‌آورد. جوشهای سیاه و بسته mm3-1 قطر دارند؛ که در دوسمت برگچه و محوربرگ تشکیل می‌شود.

کنترل

1- سمپاشی با زینب و بنومیل قبل از پراکنش اسپورها

2- هرس برگهای آلوده و سوزاندن آنها

3- کاهش رطوبت باغ

4- رقم مقاوم مخصوصا واریته Kustaury


kahverengi lekeler altın bir halo çevresinde görülmektedir. arka kanatların çevresinde kılçık

 doludur. Ayrıca tüm ana Dardmyzban elma ağacı bu zararlının varlığı değil nar, ceviz, kiraz, şeftali Gblas, bazı ağaçlarda. Armut saldırır ve aynı zamanda saldırıya uğradı.
döken. Yaprak ve meyve kapalı küçük larvaların yem 48 saat sonra kendi getiriyor.Bu zararlıları ile mücadele yöntemleri şunlardır: 1) çiftçilik 2) yabancı otların 4 kaldırarak budama 3)) 5 enfekte meyveleri toplamak) zehirler gibi kimyasal ilaçların kullanımı Zvlvn (binde 5/1), Gzrantyvn (2 bin), duyurular zaman mücadele etmek için Diazinon (5/1 ppt) bitti.2) elma okul:. Mükemmel böcek, güve, uzun, dar ön kanat 19-18 köstebek vardır ortalama ön kanatlar Bu elma zararlı pek çok alanda, iş yoktur Host, elma ağacı, ancak armut,.Bu zararlılar Malaytvn (2 bin), Diazinon (bin 1) tomurcukları sonra pestisitlerin kullanımı şişer ve daha önce açık Glhast olduğunu Zvlvn (binlerce 5/1) karşı kullanılan pestisitler.olabilir. genellikle kökleri yiyip tesisi kuruyor.Bu haşere mücadele yöntemleri) derin sürme 2) Burada toprak metrekare başına toz Dmazynvn 4 ila 5 gram daha sonra sulama sprey genellikle çalışan olduğunuz otlar 3) kimyasal ortadan kaldırmak 1 içerir Erken ilkbahar ve yaz başlarında yer alır.4) hamamböceği uzun dal Rosacea:. Koyu renkli böcek, vücut boyundan uzundur sprueing, bu zararlıların hareket Çoğu ilde ve bu zararlının elma, armut, ve, kiraz, şeftali, kayısı, badem saldırıları Larva olarak görülmüştürGvzantyvn güçlü olarak kullanılabilir.püskürtme açmadan önce çiçek tomurcukları gerçekleşecek.6) saç elma yaprak biti: saç, renk Büyükelçisi Bu yaprakbiti vücut sıvıları parçaları, pamuk çoğu illerde erişilmiş elma ağacı Host nadiren armut görülür...(Bin 1) diazinon'un püskürtme başlayabilirsiniz zararlılar varsa Mtasystvks (1 milyon) kullanıldı.Apple hastalıklar:Hastalığın bulunduğu 1) Küllemesi, elma, elma yetiştirilir.Çünkü siyah noktalar veya deforme meyveler meyve 1) azalan piyasa dostuŞiddetli Abydmy ve 3-2 yıl üst üste ağaçların 2) tamamen imhaYaprak sapı kirliliğinin kaybı geliştirdik önce.öyle olacak önce meyve kaybı. yöntemleri bu hastalıkla mücadele için benomil gibi Qarchkshhayy Sprinkle kış aylarında çiftçilik ve gömmek 2 kalır) hurma bahçesinde dökülen yapraklar, 3) sonbaharda gübrenin azot (üre) yayılma) 1 olabilir ağaçların budama ve bunları düzenli olarak 5 ekim zaman) veya sonbahar palmiye yaprakları, bahçe 4 çıktıktan sonra geçen sezon (sonbahar öncesi)) gibi Qarchkshhayy Dvdyn (1000), Kaptan (bin 3) kullanımı mesafeyi ayarlayınpamukçuk ve kabuk pamukçuk ağaç, ağaç öldürmek yayılmasını olan) tıraş ağız pamukçuk bir fitil veya damla mücadele yöntemi çıkarılır ve önlenmesi) boşa ve hastanın 2 kaldırmak 1 için kullanılabilir gibi mantar sporları kütlesidir YASEMI Shankrv 3) benomil (üç kez binlerce% 7, iki yüzde solüsyonu (2-1 kez), sonbahar ve kışın düşen yapraklar püskürterek, ilkbahar geç oluşur. elma Avrupa pamukçukApple elma pamukçuk Nectria Pamukçuk arasında Nktryayy veya Avrupa pamukçukApple elma pamukçuk Nectria Pamukçuk arasında Nktryayy veya Avrupa pamukçukBelirtileri:Enfekte cilt alanında dalları koyu kahverengi.Hastalığı:Te) genellikle Necteria galligena (Necteriaceae-Hypocerales-Hymenoascomycetidae-Askomisit) An) Cylindrocarpon mali (Tuberculariaceae-Moniliales-Hyphomycetidae-Deutromycetes) Prtysyvmha N.galligena Shklnd ve neden stromal doku (pamukçuk yüzey veya kenar) üzerine bir sürahi bir küresel vardır. Ergenlikten sonra Prytsyvmha kırmızıdır. Hücreleri arasında boyutu açısından farklılık iki hücre hatları Ascospores.Fyalydhay silindirik kısa tarihinde Knydyha ve Knydyvfvrhay üzerinde ortaya çıkar bölünür.Hastalık döngüsü:olabilir. Sonbahar ve kış mantar sırasında zamanla çeşitli sektörleri içerecek şekilde genişletildiği ve kanseri neden olur.çok katmanlı bir içe daire Kalvzy şekilde çevreleyecek şekilde pamukçuk. Serin, nemli hava üretmek ve Knydyha Aspvrvdvkhyvm arzu edilir. Jelatinimsi malzeme Knydyha üretilen ve salgılanan damla tarafından serbest bırakılırlar.Sıcaklık 16 0C açısından enfeksiyonları - 5 oluşur.Kampanya:ya da yaprakları dökülen yaprakları ve bahar püskürtme açılması tomurcukları başlattığınızda iyi etkisi vardırKekik:Değişiklikleri, ekolojik ve Ntvzhntyky etkilenir kekik tıbbi ve esansiyel yağ meyve, "Koşullarından en yüksek ilaç verimi, çiçeklenme dönemi elde edilmiştir. Ayrıca çevre koşulları önemli ölçüde hasat verileri etkileyecektir olduğu bilinmektedir. 17 eleman kekik uçucu yağ tespit edilmiştir. Uçucu yağ ve bileşenleri önemli ölçüde iklim altında ve ekolojik (ekolojik) ve farklı zamanlarda hasat İçerik etkilendi.Giriş:Kekik, Akdeniz bölgesinde bir ilaç olarak yüzyıllar boyunca bir çok yıl lobicilik olduğunu, ilaç, ev, tıp, aromatik ürünler ve böcek ilacı kullanıldı. Tıpta, diğer anti-bakteriyel, anti mantar, anti-nöbet yazarların,,, Skrvtvlytyk, balgam, idrar söktürücü, antiseptik, anti-worm, ve öksürük kullanılmıştır tarafından rapor edilmiştir. Türkiye'de, kekik olarak kullanılır ve bitki 50'nin türleri olarak adlandırılır. Çoğu kategoriye ait kekik, ancak · h gibi diğer cinsiyet Lamyas bazıları: Avryganvm, Mazhvrana, Satvrzha ve Tymbra aittir.Timol ve karvakrol, ana fenolik bileşikler kekik yağı oluşturmaktadır. Büyük olmayan fenolik bileşikler, linalol ve otuzuncu takip edilmektedir. Kekik yağı, timol, En bakteri büyümesini önleyen. Ayrıca mantarlara karşı timol ve Granyvl Kavakrvl eylem uymak yüksek verimlilik, ama linalol ve Tvzhvn Trpynyvl olan, en az etkisi sunuyoruz. Kekik piyasa talebi, yılda yaklaşık 500 ton ve Amerika Birleşik Devletleri'nde 1000 ton Avrupa'da futbol oynamak olduğunu tahmin nispeten yüksektir. Yerine sentetik ve sentetik bileşiklerin doğal malzemelerden popülerliklerini adresleme ile, talebin yüksek olduğu tahmin edilmiştir.Bitki materyali, uçucu yağ içeriği ve kekik ve biraz kompozisyonu Verimlilik, ekolojik ve iklimsel koşulları etkilenecek, hasat olabilir. Bu rapor olduğu toprak tipi ve orada yetişen kekik kimyasal yapısı, arasında nispeten güçlü bir ilişki. Toprak tipi değişti yerlerde, kimyasal türler arasında bulunan birkaç metre, fazla üstün olabilir.Dikkate Kvrvlvzhy dağıtım ve yüksekliği sonucu Tymvsys, Balkany bir elementtir. Balkany elemanları, bunlar zengin yağı transfer edilmez. Bununla birlikte, ürün nispeten büyük miktarlar, 600 ila 900 metre (Yunanca'da) için yükseklikler, geniş bir aralık içinde yer alır. Chorologically diğer kategorilerde, uçucu yağlar, onlar çıkış aralığı arzu olduğunu keşfetti.Kekik uçucu yağ tıbbi ve ekolojik değişimler verim ve Ntvzhntyky etkilenebilir, sınırlıdır. , Akdeniz gibi Balkany Avrasya elemanları, özellikle verimli olması için yüksekliği bağımlı olmak gibi görünmüyor.Petrol, daha az etkiye sahip görünmüyor Tesisleri. Yıldan yıla, çünkü bitkilerin büyük değişkenlik İlaç verim, uçucu yağ oranı ve kekik bitkileri kompozisyon, birkaç yıl gösterdi.Çukurova koşullarında yüksek verim yararlı tıbbi, esansiyel yağlar ve uçucu yağ içeriği elde etmek için yararlı bir hasat büyüme koşullarının araştırılması, bulunması ve belirlenmesi amacı.Gereç ve yöntem:Kekik tohumları bahçesinde bir sürü sonra, Almanya'dan transfer ve aromatik bitkilerden beslenen idi. Kekik çok yıllık bir bitkidir. Androjen ve madde ile bu bitki ikievcikli popülasyonları meydana bir maddedir. Tohum tarafından yayılır ve bitki parçaları oluşur. Kekik yaşamak için 10 ila 15 yaş civarında olabilir.Polen ve tohum iletim, kısa mesafelerde meydana gelir ve dolayısıyla toplumlarda genetik farklılıkların ortaya olasıdır. Bu çalışmada, kekik bitkilerin kök çelikleri yayıldı. Kum kutusuna Aralık ayında kupürleri serada nakli olmuştu. Tomurcukları içeren kökleri bir sera Dünya'dan Mayıs ayında transfer edildi. Onlar 25 x 50 cm sıra dikilmiştir. Harita, rastgele bloklar, Alan deneyler farklı ekolojik koşullarda kuruldu. (Adana, 18 m bölgelerde ve 1.200 metre deniz seviyesinden Pvzanty dağ). Dört, iki parçalı blok eşleme Saha denemeleri çoğaltır kabul edildi. Konumu ve sırasıyla tekrarlanan kesimler, büyük ve küçük sorunları olarak yetiştirildik. Aylık ortalama sıcaklık, deney ve Pvzanty Adana ekolojik koşullarında bağıl nem ve toplam yağış, Tablo 1'de sunulmaktadır. Tablo 1 de gösterildiği gibi, Adana ve test sırasında Pvzanty ortalama sıcaklık dağılımı olan, ancak, Adana'nın genel ortalama sıcaklığında Pvzanty idi. Ücretten bağıl nem karşılaştırıldığında, önemli farklılıklar Adana ve Pvzanty arasında gözlenmiştir. Kış aylarında bağıl nem, Pvzanty daha yüksek iken, yaz aylarında Adana Bağıl nem, daha fazla, Pvzanty oldu. Her iki yerde de, özellikle Temmuz ve Ağustos yağış çok düşük oldu.Adana ve Pvzanty test topraklarda Alanları, kumlu balçık topraklarda serisi yerleştirilir, ancak Pvzanty kireçli topraklarda Adana'da daha yapıldı.vermek. Bitki boyu çok düşük olduğu için bitkiler sadece, 1986 yılında hasat edilememiştir.Dikme, yaklaşık 5 nitrojen kg / ha (N) ve fosfor kullanıldı önce. Gerektiğinde, bitki sulanmıştır. Ödemek için iki bölümü planı dayalı tüm istatistiksel veri analizi Dağılımı. Bitki malzemeler oda sıcaklığında kurutuldu. Her bir hasat kurutulmuş yapraklarında esans yağı içeriği buhar damıtma aygıtı ile tespit edildi. Uçucu yağlar örnekleri GC Carlo Erba 6000 ile analiz edildi:Vega 2 Sütun: FS-SE-54-DF-025;50x0.25 mm. Enjeksiyon sıcaklığı. 230 ° C, dedektör sıcaklığı. 250 ° C, kolon sıcaklığı. 80-220 ° C, akış hızı 1.5 ml / dak.Sonuçlar ve tartışmalar:Hasat bütün dersleri ve yıllarda, Adana Pvzanty ilaç anlamlı olarak daha yüksek verimleri tespit edildi. Yılında Adana uyuşturucu verim etkilenmedi. 1988 yılında ilaç verimi diğer yıllara göre daha düşük olmasına rağmen 1987 ve 1989 yılında Pvzanty ilaç verimleri, aynı eğilimi gösterdi. En yüksek ilaç verimi, Adana ve tüm yıllarda üreme döneminden sonra incelendi. Çünkü çiçek artmış sonra gün uzunluğu, sıcaklık ve güneş ışığı, halden hale kuru madde, çiçeklenme öncesi,. Kekik uçucu yağ tıbbi ve ekolojik değişimler verim ve Ntvzhntyky etkilenebilir. Yaz rüzgarlar nedeniyle 1200 metre yüksek irtifadaki Bvzanty bölge, sıcak ve kurak geçer. Yaz aylarında güneş bodur bitkiler olan, biraz ağır olduğunu. Yaprakları çok daha küçük, daha kalın ve daha kösele yaprakları Adana bölgesi vardır. Dolayısıyla kekik bitkileri cüceler ve daha az Adana ürünlerin Ürün verildikleri kendi koşullarını Pvzanty alana adapte var. Tablo 3, farklı ekolojik bölgeler, saatler ve hasat sırasında nedeniyle uçucu yağ ve elemanları, değiştirmeye tabi olduğunu görülebilir.Brdashn arasında Adana ve Pvzanty Drmhtvay uçucu yağlar içinde en büyük fark, onların büyüme aynı aşamada hasat olmasına rağmen, gözlenmiştir. Pvzanty ve Adana ile ilgili deneylerde çiçeklenme başında 1989 yılında en yüksek yağ içeriği,,,. Tam çiçeklenme döneminde en yüksek yağ oranı, 1987 yılında Pvzanty ve 1988 yılında Adana'da meydana geldi. Bu nedenle, yüksek esans yağı içeriği çiçekler bağlıdır kalmaz, aynı zamanda sıcaklığı, nispi nem, güneş süresi ve hava dolaşımı için, ve ayrıca yağmur bağlıdır. Adana, kekik uçucu yağ yüzdesi en yüksek olarak, çiçeklenme dönemi sonrası ilk yıl gözlenen, ancak Pvzanty ilk yıl tam çiçeklenme aşamasında idi. Kekik esans yağı 17 bileşikler gibi, tespit edilmiştir: a - pinen, B-pinen, sabinen, myrcen, limonen, p-cymol, sineol, y-terpinen, linalol, borneol, linaly-asetat, geraniol, bornil asetat-, timol , karvakrol, B-caryophyllen. Kekik uçucu yağ timol bakımından zengin olarak kabul edilmiştir, karvakrol, linalol ve p-simen olduğunu. Thymol (7:44-16:58%) ve karvakrol (2:46-04:55%), fenolik bileşikler kekik uçucu yağı oluşturmaktadır. Ana bileşiğin, p-simen (24,36-51,26%) sentezini göstermektedir. Bu bileşiklerin Byvzhntyky önerilmiştir içerir yolu bulmak, -terpinen aromatizasyonun işleminde p-simen bir kombinasyonu bağlı olmasıdır, katılacak. Oksijenli türevleri olası bir habercisi: timol, karvakrol. - Terpinen, p-simen, timol ya karvakrol : Bu işlemde sekansı gibi sekansı olduğu kabul edilebilir. Birden fazla yıl için analitik verilerin karşılaştırılması, kalitatif terkip sadece küçük değişiklikler ise özellikle p-simen, linalol, karvakrol ve timol için nicel veriler ancak, önemli farklılıklar,,, gösterdi. Test her yıl içinde, genel olarak, timol içeriği Tam çiçeklenme daha yüksek olduğu, ancak çiçeklenme aşamasından sonra, her iki bölgenin azalmıştır. Genel olarak, çiçeklenme aşamasında yüksek karvakrol içeriği gözlenmiştir. Alfa ve beta bileşikler Pynyn, sabinen, myrcen, limonen, -terpinen, borneol, linalil-asetat, geraniol, bornil-asetat ve  - caryophyllen sadece ayar saptandı.Günümüzde, su içinde damıtma linalil asetat-düzenlenmesi, esas olarak -terpinol, nerol, geraniol ve diğer organik tuzlar olarak linalol ve diğer terpen alkol ile yapay ürün bir kapasite sunulmuştur olduğu ortaya çıktı, gösterir. Petrol Trpynyvl yıl Küçük miktarlarda 1988-1989 belirlendi. Bu bileşiklerin 1987 yılında yağlar bulunmadı yana, bu bitki hayatına atfedilebilir. 1987 yılı için, bitkiler sadece iki yıl idi. Kalite açısından biraz Ntvzhntyky değişikliklere rağmen, çevresel koşullar altında uçucu yağ oluşumu değişir uçucu yağlar elemanları ve bileşenlerinin sadece miktarı değişmez, ancak bu değişiklikleri net bir eğilim göstermedi.Mısır, güç uyumluluk, yüksek kuru madde ve iyi bir besin değeri de dahil olmak üzere istenen özellikleri, sahip en eski bitkilerinden biri olan tarım ürünleri arasında özel bir yere sahiptir. Nedeniyle mısır çeşitlerinin çeşitliliği ve çeşitli iklim şartlarına uygun, İran dahil olmak üzere birçok ülkede yetiştirilmektedir. Dane mısır, yeşil yem yüksek kalitede olarak da sadece enerji kaynağı açısından eşsizdir ama.. İran'da her yıl, o yetiştirilen alanların artacaktır.Dikme - -Üç şekilde kullanılmaktadır, bu bitkinin ekimi için:Bir anda A) erken dikim ve orta kilIki üç hafta arayla bazı çeşitlerinin B) dikimC) üstünde iki yöntem birleştirerekBirçok ev bahçelerinde mısır, kabak ve karpuz veya ortak fasulye kombinasyonu ile dikti.Mısır besin değeriGıda mısır (hububat, 100 g) bulunduSu, yağ, karbonhidrat, protein ve selüloz7/74 3/3 2/1 7/15 7/3(Tahıl 100 g başına mg) mısır bulunan mineraller ve vitaminlerCa P Mg Fe K Vit A vit C Vit B1 Vit B2 Vit B670/1 12/0 15/0 12 18/0 300 50 5/0 115 6Hava koşullarıIşıkGün kırpma tesisi için belirleyici faktör değildir.ToprakMısır herhangi bir toprak türü üzerinde yetiştirilebilir. Iyi drenaj malzemesi ile bu bitkinin toprak ağır balçık için en uygun toprak organik olduğunu. Toprak PH bu bitki ve 5/5 5/7 tarıma uygun olan arasında bir PH arazi çok duyarlıdır. Bu tesis için en uygun PH 5 ila 6/6 'dır.GübreYeşil gübre ve hayvan gübresinin mısır bitkisi kullanılır. Kendi arayışı ile 150 ile 120 kg N ha miktarda potasyum ve fosfor bakımından zengin topraklar.Işlemleri HadSeyrelmesi: araç ekilmiş ise, bitkiler aşamaları 4 ya da 5 yaprak içinde inceltilerek edilmelidir. 2 enayi Kaldır: Ortak bir hibrit çeşitler, bir kök, ama enayi üretimi yan veya tarafta ateş.3.ürünün azaltılmış olur.Bunu 23 ila 25 arasında yüzde sarı ve kuru madde verimi olduğunda mısır koçanı hasat edilir.Mısır Mısırın Hastalıkları (Mısır) hastalıklarHastalık gelişmeParaziter hastalıklar, patojen ajan, hava ve toprak koşulları ve duyarlı ev sahibi olan ölçüde ve şiddetine Mısır.Soğuk yağışlı havalarda, bu yanıklığı ve yaprak lekeleri gibi bazı hastalıklar çok gözü vardır. Sıcakken, kuru hava her zamanki rastık arttıracaktır. Islak ve ağır topraklarda Crazy In üst hastalık şiddetlidir.Güçlü bir bitki oluşturma gübre dengeli kullanımı, bazı hastalıklara karşı direnç var.Stewart Stewarts Bakteriyel Solgunluk Bakteriyel solgunlukBazen yaprak yanık veya Baktryvz Stewart denilen hastalık mısır denir.Aynı hızlı yiyecek kıtlığı ya da kuraklık ya da böcek saldırısı ile mısırdan tohumlari Wilt belirtileri vardır. Vasküler sistem yaprakları, damarları kısa sürede kuru ve kahverengi haline paralel olarak sarı marjı düzenli veya dalgalı çizgi soluk yeşil. Bakteriler üzerinde küme görünüyor.HastalıkBakteriler 1963, Erwinia stewartii (Smith) Dye 2/2-9/0 × 8/0-4/0 olmayan bir hareket hastalığı, gram negatif çubuklar ve mikrometre boyutudur.Pire böceği vücudundaki bakteriler veya nadiren tohum yoluyla, kışlama ve kök, gövde, yaprak, kılıf, kol ve bacaklarda neden ve tohum kümeleri bulunur.EpidemiyolojiMısır melez duyarlılık E.stewartii için Mineraller etkiler. Yüksek kalsiyum ve potasyum yoğunluğu azaltırken amonyum azot ve fosfor yüksek miktarda, hastalıklara yatkınlığı artırır. Yüksek ısı hastalığın daha kötü hale getirir.Holcus nokta lekeler Gavrsvar. Büyük lekeler sarı bir hale ile çevrili olabilir.Hastalık(Syn.P.holci (Kendrick) 1926) Pseudomonas syringae van Hall 1902 Kullanıcı.Enfekte konağın deliklerden geçirilir kış kırpma tortusunda bakteriler yapar.Bu darı gibi bazı bitkilerin yaprakları, tilki kuyruğu P.syringae, darı (inci), Sudan otu, mısır Jarvyy, Johnson çim ve bazı çeşitler Svrgm hedeflenebilir.İsli kümeBuna ek olarak, Svrgm Qyaq hastalığı ve zararlı otları bazı mısır gözlenmiştir. Kuru topraklar için uygun toprakların kirlenmesi ıslak.BelirtileriSemptomlar ve polen organlarının bir küme oluşur, azot eksikliği önemli görünmektedir. Mantarların bir kümede spermatogenez, polen ve bazen yaprakları organlardır. Kümeler bu zirve ve tohum sayısı karşın sarısı, yuvarlak ve tepesi olmadan adlandırılır. Polen organlar yüksek derecede patojenik bitki bulaşmış olabilir cüce kalır. Bu SSS hatları uzun ve ince yaprakları gibi yüksek kardeşlenme ve sivilce olduğunu. Enfekte bitkiler uçak üretmiyor.Enfeksiyon cüce Diğer işaretler, fail ve Fylvdy olduğunu.Mücadele etmek ve önlemekHibrit ve bu hastalığın kontrolü için dayanıklı çeşitlerin dikim Amerika'nın çoğu melez olduğu çok muhtemeldir.Önce veya tohumluk üretim alanlarında dikim sırasında kimyasallar ile Toprak dezenfeksiyonu gereklidir. Ürün rotasyonu ve tohum dezenfeksiyon ile Sağlık ve aynı zamanda yapılmalıdır.Güney Bell Güney (Polysora) RustSera döküntüleri nadiren kaba seviyelerde gerçekleşir. Geleneksel uzun epidermis tarafından karşılanacaktır daha pas siyah teliospores kahverengi yuvarlak veya oval, çikolata. Sarı darı yapraklar, o kadar kuru mu.Sap çürüklüğü Sap ÇürüklüğüDünyada mısır çürüklüğü hastalıklarının Base.ve böceklerden zarar, bitki fotosentez azalır.Bu bitki kesinti 50'den fazla yüzde tropik Zararları Prnshdn kümeleri veya kök kırılması olduğunu.Kömür çürüklüğüBelirtileridüğümler, kök giden ve taç arasındaki Zsydn erken molası veriliyor. Saplarının damar demetleri içinde, kömür Asklrvtyvm siyah formu, pek çok var. Bu mantar tohumu bulaşabilir.HastalıkMacrophomina phaseolinaÇabaPuanlar ve su, toprak, yerleri bu polen daha sonraki evrelerinde hafif seyreden bir hastalıktır, çünkü mür TVB yaratıyorMücadele operasyonları, çürüklüğü, Dyplvdya bu durumda etkilidir neden oldu.Mısır zararlılarıSolucanlar Crown (Agrotis segetum Schiff)olabilir. Toprak içinde larva olarak böcek kışlar kesindir.Kontrol yöntemleri- Bitki artıklarının imhası, derin sürme ve disk ve kışın buz-su en etkili kontrol yöntemleri edildi dahil olmak üzere, hasat sonrası Mlyt kırpma çalıştırın.- Izlemek ve avı grup ve ayrıca çiftleşme müdahale için bunları kullanarak yetişkin ışık tuzakları ve feromonun Avcılık¬ - kirlenmiş sitelerinde akşam kendi yayın yüzde 80'i için yüzde 3 daha yemi, buğday kepeği ve Svyn kullanımı- Koşulları haşere ilaçlama için uygun olduğunda, bir fosfor alanları püskürtmeKoçan kurduna yaprak solucanı (Spodoptera exigua Hb)Bu zararlının mısır bitkileri 2-4 yapraklı dönemde ağırlıklı olarak ortaya çıkmıştır. Huzistan yazında mısır zararlıları Bu zararlı, Kermanşah olduğunu.Kontrol yöntemleriOlmayan ana bitkiler ile ürün rotasyonuDerin sürme, pupa ve bir sonraki yıl kış yaratılan tahribat çiftçilik bulaşmasını önlemek olacakYabancı ot kontrolüYabancı ot kontrolü gecikmeDoğal düşman kullanımı: parazitoit kullanınİnsektisit gibi Ndvsvlfan 35,% 80 ve% Mvnvklrv Zvln Tophus kullanımıMısır shp tek noktadan bıçak (Míthimna loreyi Dup)Erkek ve dişi yapraklar ve çiçekler beslenen mısır, bu zararlıların larva. Onun beslenme aktivite ve kök kurdu ve Avrupa mısır krem ​​aktivite. Darı, pirinç, buğday ve tavuk gibi bazı yabani otlar, dahil olmak üzere diğer bitkileri bu zararlıların da Hmlkhh olabilir.Mısır Genç larvalar yem kenara bırakır, ama daha geç bir yaşta Tmamb beslenme lamina koyar. Nadiren harcanan toprakta larva ve pupa gibi bu böcekler kış.Kontrol yöntemleriYabancı ot kontrolüOptik bir tuzak kullanmaDoğal düşmanları olan aile Braconidae arısı Habrobracon hebetor Vmgs parazitleri · saman aile Tachinidae parazitoit larva hostsKimyasal pestisitlerin kullanımıMısırda kök kurdu (Sesamia cretica Led)Bu durum şiddetli enfeksiyonlar oluşur.Kontrol yöntemleriDayanıklı çeşitlerin kullanılmasıMısır erken yaz dikti dikim bitkileri buğday hasadından sonra en geç bir ay olmalıSürme, disk ve parçalama mısır kalıntı dahil Tarımsal faaliyetler hasattan sonra haşere nüfus kışlama azaltmak içinÇalışma alanlarında kışlık buğday ve mısır geç ekim kaçınınKimyasal kontrolüParazitoit wasp Habrobracon pintoi Nixon Platytelenomus Hylas veMısır kulak solucan, mısır kurdu kümeleri (Heliothis zea Boddie)Qyfha Kndama erkek içinde bu zararlıların larva, yanlışlıkla bırakır, ya da çiçek salkımına mısır kulak püsküller ve boncuklar olan ana güç sağlar.Kontrol yöntemleriWinter işlemleri toprakta pupa yok etmek içinDoğal düşman kullanımı: arı TrichogrammaKimyasal kontrolü koçanı içine larvaları önce yapılmalıdırOyster kahverengi narenciyeChrysomphalus dictyospermiBu zararlının İran'da yüzyıllar önce var olduğu görünür. Meyve ve ülkenin diğer bölgelerine olan narenciye ağaçlarının Bu zararlı da Tahran yolunda buldu.Profil ve biyoloji:Böcek Shield mükemmel malzeme, çaptan 2 mm, yuvarlak ve hafif orta yetişen kahverengi ve gri kenarlık belirir boyanmış bir kalkandır.Cilt larva kafası berrak ve kahverengidir. Shield, koyu perileri gibi görünür. Böcek dolu larva Knaryst şekil ve hacim olarak oval kalkan küçük böcek, sarı ve armut şeklindedir.olabilir. açıkçası meyve kontamine ve fide kalem nakli de bu zararlıların yayılmasını üzerinde önemli bir etkisi vardır.Doğal düşmanları:Farklı senaryolar Oyster Brown ve korumalı olup diğer yemlerin bolluğuna bir maskeli bayan böceği Dvlkh Chilocorus bipustulatus Prdatvr faydalı ve bu zararlıların popülasyonları vardır azaltmada etkilidir. Bu hanım böceği yetişkin.Böcekler arasında, akarlar, arılar özellikle mazandranica altında, böcek nüfusu kontrolünde çok etkili aile Agromyzidae. Aphythis chrysomphali dikkate değer bir öneme sahiptir. Bunun yanında zararlı olan azaltılmış toplumlarda söz konusu türlerin A.maculicornis, Prospaltella, Aspidiotiphagus citrina gelenKimyasal kontrol:Kimyasal kasık biti mücadele edilmelidir Paletli sahne nimf ve% 75 tamponun altından dışarı olmasıdır.1) Zynfvs metil (Gvzatyvn) EC20% 2 milyon göre1/5 ppt başına 2) Atyvn EC47%3) Atrymfvs (Akamt) EC50% binde 1 oranla1/5- 1 ppt başına 4) Klrpyryfvs (Dvrsban) EC40.8%5) O% 80 yüzde 0.5-yağ emülsiyonu ile karşılaştırıldığındaKış Kampanyası: Bu meydan böcek nimf veya yetişkin olarak hareket türlerinde genellikle tamamlandı. Bu durumda, aşağıdaki Shpshkhay Lecaninae aileleri korunmamış vücut sahip olan (örneğin, pedikülozis, zeytin gibi) çok etkili olur. Soğuk bir kış ve ağaçların uyandıktan sonra pestisitler Rvghnpashy yağı (Volk) püskürtme kış Geç kış (kış yağları ile daha az doymuş hidrokarbonlar) yapılır.Kasık biti narenciye ile Kimyasal mücadele:Zehir formül içerir:% 60 veya% 47 emülsiyon Atyvn 200 cc Malathion emülsiyonZeinab Dytan ya 200 ccTtradyfvn Trion ya 200 ccÖzellik veya yağ Sytrvl bir litreYıl içerisinde iki kez Püskürtme:1 - erken yaz (çiçeklenme ve meyve gelişimi sonra)2 - yaz sonu (Ağustos sonu)Oyster kahverengi narenciyeChrysomphalus dictyospermiBu zararlının İran'da yüzyıllar önce var olduğu görünür. Meyve ve ülkenin diğer bölgelerine olan narenciye ağaçlarının Bu zararlı da Tahran yolunda buldu.Profil ve biyoloji:Böcek Shield mükemmel malzeme, çaptan 2 mm, yuvarlak ve hafif orta yetişen kahverengi ve gri kenarlık belirir boyanmış bir kalkandır.Cilt larva kafası berrak ve kahverengidir. Shield, koyu perileri gibi görünür. Böcek dolu larva Knaryst şekil ve hacim olarak oval kalkan küçük böcek, sarı ve armut şeklindedir.Doğal düşmanları:Farklı senaryolar Oyster Brown ve korumalı olup diğer yemlerin bolluğuna bir maskeli bayan böceği Dvlkh Chilocorus bipustulatus Prdatvr faydalı ve bu zararlıların popülasyonları vardır azaltmada etkilidir. Bu hanım böceği yetişkin.Kimyasal kontrol:Kimyasal kasık biti mücadele edilmelidir Paletli sahne nimf ve% 75 tamponun altından dışarı olmasıdır.1) Zynfvs metil (Gvzatyvn) EC20% 2 milyon göre1/5 ppt başına 2) Atyvn EC47%3) Atrymfvs (Akamt) EC50% binde 1 oranla1/5- 1 ppt başına 4) Klrpyryfvs (Dvrsban) EC40.8%5) O% 80 yüzde 0.5-yağ emülsiyonu ile karşılaştırıldığındaKış Kampanyası: Bu meydan böcek nimf veya yetişkin olarak hareket türlerinde genellikle tamamlandı. Bu durumda, aşağıdaki Shpshkhay Lecaninae aileleri korunmamış vücut sahip olan (örneğin, pedikülozis, zeytin gibi) çok etkili olur. Soğuk bir kış ve ağaçların uyandıktan sonra pestisitler Rvghnpashy yağı (Volk) püskürtme kış Geç kış (kış yağları ile daha az doymuş hidrokarbonlar) yapılır.Kasık biti narenciye ile Kimyasal mücadele:Zehir formül içerir:% 60 veya% 47 emülsiyon Atyvn 200 cc Malathion emülsiyonZeinab Dytan ya 200 ccTtradyfvn Trion ya 200 ccÖzellik veya yağ Sytrvl bir litreYıl içerisinde iki kez Püskürtme:1 - erken yaz (çiçeklenme ve meyve gelişimi sonra)2 - yaz sonu (Ağustos
sonu


برچسب‌ها: بیماریهای درختان میوه, نماتدها, ویروس ها بیماری قارچی, زگیل سیاه نخل خرما, elma okul

  • کوفه
  • ریش